Rizoto s kuřecím masem a se špenátem

Ingredience (4 porce) :

 • 300g rýže na rizoto
 • 300g listového špenátu
 • 300g kuřecích prsou
 • 0.75l vývaru (zeleninový, masový)
 • 40g másla
 • cibule - nakrájená na kostičky
 • 50g strouhaného sýra (parmezán)
 • pepř, sůl, bazalka

 

Postup přípravy špenátovo-kuřecího rizota:

 1. Protože rýže se snáze vaří samostatně, uděláme rýži odděleně od osmaženého kuřete se špenátem.
 2. Na pánvičce rozehřejeme olej a necháme prudce osmahnout půlku cibulku, zatímco v kastrůlku na slabším ohni necháme rozehřát máslo a na něm delší dobu smažíme druhou půlku cibule. 
 3. Na pánev přidáme na kousky nakrájené, osolené kuře a osmahneme ze všech stran. Potom k němu přidáme špenát a necháme rozehřát. 
 4. Do kastrůlku přidáme rýži a za stálého míchání pražíme po dobu asi 5 minut. Rýže tak získá ochranný film a neuniká z ní škrob, který potřebujeme, aby se zrna k sobě dobře pojila. 
 5. K rýži přilijeme sběračku vývaru. Zpočátku to vypadá jako hodně tekutiny, avšak rýže první dávku rychle nasákne. Mícháme, dokud rýže vývar nevstřebá a poté přilijeme další sběračku. Rizoto není nikdy úplně ponořené, ale nenecháme vývar ani kompletně se odpařit. 
 6. Postupně přidáváme další vývar, rýže ho bude vstřebávat pomaleji, a za stálého míchání vaříme. 
 7. Asi za 15 minut přidáme kuře se špenátem a ještě pět minut vaříme společně. Potřebuje-li rizoto ještě vývar, dolijeme podle potřeby.
 8. Odstavíme rizoto z horké plotny, přidáme parmezán a zbytek másla, zamícháme a necháme asi 2 minuty odstát. 
 9. Přidáme sůl a pepř podle chuti. Posypeme bazalkou

Varianty:

 

Kuře a špenát není nutné vařit odděleně. Můžeme kuře osmahnout na cibulce, přidat špenát a až posléze zasypat rýží, kterou po asi 5 minutovém osmahnutí zalijeme vývarem. Jelikož ale kuře a špenátu je v hrnci víc jak rýže, musíme použít více vývaru, aby se rýže dobře provařila. My preferujeme připravovat kuře se špenátem a rýži samostatně a přidat kuře do rizota teprve v posledních pěti minutách vaření. 

Pro zpestření je možné k rýži na začátku přidat sklenku (asi deci) suchého bílého vína a vmíchat ji do rizota. Míchejte, než rýže víno absorbuje. 

Abychom ještě více zvýraznili krémovou konzistenci rizota, je možné přidat trochu smetany ke šlehání.