Recept na rajčatové (červené) rizoto

Ingredience (2 porce) :

Rajčatové rizoto

 • 200g rýže
 • 200g rajčatového protlaku nebo nakrájených sušených rajčat
 • 0.75l vývaru (zeleninový, masový)
 • 40g másla
 • půlka cibule
 • 2-3 stroužky česneku
 • 50g strouhaného sýra (parmezán)
 • pepř, sůl, bazalka

 

Postup připravy rajčatového rizota:

 1. Půlku másla rozehřejeme na pánvičce a osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli a česnek.
 2. Přidáme rýži a za stálého míchání pražíme po dobu asi 5 minut. 
 3. Přilijeme sběračku vývaru. Zpočátku to vypadá jako hodně tekutiny, avšak rýže první dávku bleskurychle nasákne. Mícháme, dokud rýže vývar nevstřebá a poté přilijeme další sběračku. Rizoto není nikdy úplně ponořené, ale nenecháme vývar ani kompletně se odpařit. 
 4. Když spotřebujeme asi polovinu vývaru přidáme pokrájená sušená rajčata nebo nalijeme protlak a důkladně promícháme. Dál pokračujeme s přidáváním vývaru a za stálého míchání necháme tekutinu vstřebat se do rýže.
 5. Asi za 20 minut by se měl všechen vývar vstřebat. Rizoto je krémové, ale rýže zůstává nerozvařená. Odstavíme rizoto z horké plotny, přidáme parmezán a zbytek másla, zamícháme a necháme asi 2 minuty odstát. 
 6. Přidáme sůl a pepř podle chuti. Posypeme bazalkou

Varianty:

Sušená rajčata jsou lepší nežli protlak, protože neobsahují tolik vody a mají výraznější chuť. Pokud používáte hodně tekutý rajčatový protlak, vlévejte ho raději postupně (200 g stačí nadvakrát) a počkejte, až se voda vyvaří nebo vstřebá. Velmi chutnou kombinaci docílíme smícháním protlaku s bazalkou

Rizoto lze dochutit masem, které důkladně osmahneme na cibulce před přidáním rýže, či různou zeleninou nebo houbami, se kterými postupujeme stejně jako s masem. Chutná je kombinace se slaninou nebo prošutem, jež osmahneme na zeskelnatělé cibulce před přidáním rýže.

Pro zpestření je možné na začátku přidat sklenku (asi deci) suchého bílého vína a vmíchat ji do rizota. Míchejte než rýže víno absorbuje. 

Abychom ještě více zvýraznili krémovou konzistenci rizota, je možné přidat trochu smetany ke šlehání.

 

Obrázkový postup v angličtině